به بهانه مراسم حج /سفر تفریحی یا زیارتی؟هزینه کدام یک صرف فقرا شود !

به بهانه مراسم حج /سفر تفریحی یا زیارتی؟هزینه کدام یک صرف فقرا شود !

مصطفی هوشمند✍🏼

عصر دیروز  برای رفتن به کار قصد گذر از میدان مرکزی شهر را داشتم، میدان پر بود از آدم هايي كه براي بدرقه حاجي شان در قديمي ترين ميدان جم، شهر را از هميشه شلوغ تر كرده بودند.

در انبوه جمعيت حاضر عده ايي پراكنده و براي فرار از گرما در كوچكترين مساحت ممكن به سايه ايي پناه برده و از هزينه هاي سنگين مراسم حج انتقاد مي كردنند؛ كه حج همين جاست در كوچه هاي شهر، در كنار سطل هاي زباله ايي كه نيمه شب ها كمر مردان را خم مي كند، حج همين جا است گرفتن دست پدري از كار افتاده و يا توانمند كردن خانواده ايي نيازمند!

اما اين نظر تمام ميدان شلوغ كن ها نبود و نه خواسته همه حاضرين اين بدرقه
پيرمردان و مردان و پيرزنان و زناني هم بودند كه خودشان را جا گذاشتند و دل شان را با حاجيان روانه زيارت بيت الله الحرام، خاك بقيع و سرزمين عرفات كردند.
اين ها كلوني ها جامعه ما هستند، انسان هايي متفاوت كه با افكار خود باعث ظهور گروه ها و توده هاي متفاوت شده اند و اگر انسان هاي متفاوت قدرت تعمل، تحمل و تفكري هم نداشته باشند بدون شك در تعاملات با هم مقابله مي كنند.

موضوع حج هم خيلي وقت ها در ميان توده هاي متفاوت جامعه به بحث كشيده شده و حتي شديدتر، بحث به جدل هم كشيده  و گروهي با انتقاد از سفر حج، آن را سفري ضروري ندانسته و مي گويند بجاي اين هزينه هاي سنگين بايد به كمرنگ كردن چهره فقر در جامعه كمك كرد و بخشي از طيف مذهبي براي مقابله با اين موضوع، موضع گيري ديگري داشته و مي گويند؛ چرا بعضي ها بجاي هزينه سفرهاي تفريحي چندميليوني خارجي به فقرا كمك نمي كنند؟ اگر سفر خارجي رفتن است چه فرقي مي كند بين امارات يا عربستان رفتن؟ تازه اين كه دستور خدا و شرع مقدس هم هست.
يك سوال به نظر شما كدام سفر ضروري تر و بهتر است؟
اساسا دليل انتخاب مقصد سفرمان در چيست؟

سواي از مباحث ديني، ضروري ترين و بنادين ترين نگاه و نگرشي كه ما انسان ها بايد در برخورد اجتماعي از هم دريغ نكنيم، آزادي است.

سفر خواه معنوي باشد يا تفريحي به علايق شخصي خود فرد برمي گردد اساسا قرار نيست هزينه سفر ديگران از جيب ما باشد كه بخواهيم، انساني را از سفري نهي كنيم، خواه مقصد قلب خاورميانه باشد يا كشورهاي اسكانديناوي و حتي شاخ آفريقا …
اما آنچه كه وظيفه انساني ماست، بايد به هم نوع خود كمك كرد چه بليط آنتاليا در دست داشته باشيم چه عازم سفر معنوي حج باشيم…
بليط باتومي دستمان باشد يا بخواهيم براي سفر حج مان حلاليت بطلبيم هيچ فرقي نمي كند، ما وظيفه داريم كرامت انسان ها را حفظ كنيم.
و نه تنها دلي را نشكنيم بلكه قوت قلبي باشيم براي ديگران و چراغي را روشن كنيم شك نكنيد حوالي مان را روشن تر خواهد كرد.نظرات

یک پاسخ به “به بهانه مراسم حج /سفر تفریحی یا زیارتی؟هزینه کدام یک صرف فقرا شود !”

  1. خبرنگار گفت:

    دیدگاه هر فرد چه نگرش مذهبی داشته باشد و چه نظر صرفا اجتماعی،برای همان فرد قابل احترام است‌.حج به عنوان یکی از واجبات برای افرادی که استطاعت مالی و جانی دارند واجب است و چنان چه فرد این شرایط را داشته باشد و به حج مشرف نشود طبق احادیث اسلامی به دین اسلام نمرده است.
    اگر نگاه یک‌حاجی به سفر زیارتی،صرفا نگاه تجارتی باشد و نه زیارتی !!همان بهتر که به سواحل آنتالیا برود وسفر تفریحی خود را در ان جا داشته باشد.اگر یک فرد حاجی به زیارت به چشم یکی از واجبات نگاه می کند ولی تجارت را در مرحله دوم می گذارد و به بازار گردی در مکه و مدینه می پردازد این سفر معنوی هم به تصور من ، پررنگ نیست چون می تواند به دوستان و آشنایان خود سفارش کند از خرید کادو و هدایا برای حاجی جلوگیری کنند تا صرفا به اعمال مناسک حج بپردازد.مهم این است که حاجی نگاه زیارتی داشته باشد و بس
    اگر قصد یک حاجی صرفا زیارتی باشد این سفر معنوی قابل قبول است و قابل ارزش.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *