ابوالفضل دهقان:

به بهانه اعتصاب بازيكنان تيم فوتبال پارس جنوبي جم/سه ضعف اساسی مدیریتی مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی جـم در تيم داري

به بهانه اعتصاب بازيكنان تيم فوتبال پارس جنوبي جم/سه ضعف اساسی مدیریتی مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی جـم در تيم داري

تاورتا؛ پارس جنوبی جـم در نیم فصل اولین حضورش که با اکثریت بازیکنان جوان و به گفته برخی کم تجربه همان دسته یکش در لیگ برتر فوتبال خارق العاده حاضر شد تا جایی که پدیده لیگ لقب گرفت اما این داستان تا جایی ادامه پیدا کرد که مهدی تارتار در مصاحبه‌ای رسمی از مشکلات مالی تیمش پرده برداشت تا اولین شوک به تیم پارس و هوادارانش وارد شود اما این پایان کار نبود تا تیر خلاص حواشی پارس را محسن فروزان در خراب کردن پنالتیش در مقابل پرسپولیس که عامل باخت پارس هم شد به قلب پارسی‌ها زد.

حواشی مشکلات پارس جنوبی جـم از اواسط نیم فصل اول سال گذشته تا به امروز کَج دار مریز ادامه داشت که امروز به لغو شدن تمرین خانگی پارس جـم قبل از یک بازی حساس و مهم منجرب شد.
در این یادداشت که قرار است فقط به سه مورد از اساسی‌ترین ضعف‌های مدیریتی مدیرعامل پارس جنوبی جـم که ریشه در مشکلات تیم دارد پرداخته شود که بیشتر از این مجالی برای توضیح و شکاف مشکلات پارس نیست!

ضعف در جذب اعتبارات و اسپانسر برای تیم

بزرگترین ضعف مدیرعامل پارس جنوبی جـم چشم انتظاری وی برای کمک از دیگران است که پول و اعتبارات لازم را دو دستی در اختیار جناب مدیرعامل قرار دهند تا بتواند تیم داری کند.
یکی از وظایف مهم مدیرعامل در بین دیگر وظایفش جذب اعتبارات و اسپانسر برای تیمش است که متاسفانه بهرام رضایان در این مورد مردود شده است.
فصل گذشته با اعلام اردوی تیم در اسپانیا وی با حجمه زیادی از انتقادات مواجه شد که بجای هزینه کرد یک اردو در خارج از کشور مطالبات بازیکنان پرداخت شود، وی در جواب این انتقادات اظهار داشت که یک شخص نامشخص قرار است اسپانسر اردوی تیم در اسپانیا شود که فقط قصد دارد اسپانسر اردوی تیم شود نه پرداخت مطالبات که بعد از این اظهار دو شُبه به وجود آمد که اول چرا شخص اسپانسر اصرار به ناشناس بودن دارد و دوم چرا شخص اسپانسر فقط اصرار دارد که هزینه‌های اردو تیم را به اسپانیا پرداخت کند.
امسال هم رضاییان در تلاش برای جذب اسپانسر دیگری بود که تا این لحظه هنوز از سرنوشت جذب این اسپانسر خبری در دست نیست.
به اظهار نویسنده این یادداشت با وجود عظمت نفت و گاز در منطقه جناب مدیرعامل نیاز نیست برای جذب اسپانسر به دور دست‌ها سفر کند همین پتروشیمی‌های حاضر در منطقه هستن که حاضرند با برآورده کردن کوچک‌ترین خواسته به حق اسپانسریشان کمک به هزینه تیم داری کنند.

ضعف در حمایت از هواداران علی الخصوص هواداران پارس در شهرستان‌های همجوار

بهرام رضاییان مدیرعامل باشگاه، مهدی تارتار سرمربی تیم و حتی بازیکنان تیم در تمام مصاحبه‌های خود هواداران را یار دوازدهم تیم میدانند اما متاسفانه هیچ بهایی به آنان داده نمی‌شود.
همه ما به خوبی میدانیم که مرکز نشینان استان چشم پیشرفت پارس جنوبی جـم را ندارند آن را می‌توان از لحن گزارشگران بازی‌های خانگی متوجه شد که فقط به دنبال بالا کشیدن تیم‌های مرکز استان هستند اما پارس جنوبی جـم یک تیم با هوادارانی سراسر غیرت در جنوب هست که با کوچک‌ترین توجه می‌توان قلبشان را شاد کرد.
پرداخت هزینه بلیط هواداران که مطمعنن برای پانزده بازی خانگی پارس جـم حتی نصف مبلغ قرار داد یکی از بازیکنان تیم هم نمی‌شود جهت کمک به رفاه تماشاگرانی که چه در بازی‌های خانگی و چه در بازی‌های خارج از خانه همراه همیشگی تیم هستند.
به اظهار نویسنده یادداشت در مدیریت هواداران در بازی‌های خانگی می‌توان مبلغ بلیط را به پونصد تومان یا هزار تومان کاهش داد تا ده دانش آموزی که قرار است هزینه پنجاه هزار تومانی برای دیدن یک بازی پرداخت کنند به ده هزار تومان کاهش پیدا کند تا هم جمعیت بیشتری در ورزشگاه حاظر شوند و هم هوادارانی که از شهرستان‌های همجوار قصد عزیمت به جم را دارند به حضور در ورزشگاه و پر کردن تک تک صندلی‌ها تشویق شوند.

ضعف مدیریتی در پرورش استعدادهای فوتبالی

طبق قانون هر تیم لیگ برتری موظف به داشتن تیم‌های پایه است، جدا از قانون حضور پارس جنوبی جـم در لیگ برتر خودش پتانسیلی است برای کشف و پرورش استعدادهای فوتبالی برای تیم اصلی در لیگ برتر است.
متاسفانه مدیرعامل باشگاه نگاه بلند مدت به حضور تیم در لیگ برتر ندارد آن را از مدیریتش در تیم‌های پایه می‌توان فهمید.
حس رقابتی شدید فوتبالی بجای کشف و پرورش استعداد فوتبالی در تیم‌های پایه علی الخصوص رده امید پارس جنوبی جـم که نزدیک‌ترین رده سنی به پایه اصلی تیم است موج میزند.
به اظهار نویسنده یادداشت همانطور که از اسمش پیدا است تیم‌های پایه محلی برای کشف و پرورش استعدادهای فوتبالی است نه جایگاه رقابتی که به دنبال جذب بازیکن همانند تیم اصلی در این استان آن استان باشید.
ظرفیت لیگ برتری پارس جنوبی جـم توان این را دارد که بازیکنان گم نام را از تیم‌های پایه پرورش داده و به فوتبال کشور معرفی کند.
بزرگ‌ترین سرمایه‌ها را می‌توان از تیم‌های پایه کشف کرد چرا که پارس جنوبی جـم تا حالا با مشکلات تیم داری در رده اصلی خودش مواجه است و بجای اینکه در رده‌های پایه به کشف استعدادهای فوتبالی بپردازند به تیم داری و هزینه کرد در تیم‌های پایه پرداخته‌اند.
امید است که مدیرعامل پارس جنوبی جـم در صورت ادامه پست مدیریتش یک تجدید نظر اساسی در نحوه مدیریت و تیم داری خود داشته باشد تا بتواند از کوچک‌ترین فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود حداقل استفاده را ببرد تا کمترین فشار و دغدغه برای کادر فنی و هواداران تیم باشد.نظرات

2 پاسخ به “به بهانه اعتصاب بازيكنان تيم فوتبال پارس جنوبي جم/سه ضعف اساسی مدیریتی مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی جـم در تيم داري”

  1. Emran گفت:

    متشکریم از آقای دهقان بابت نوشتن یک مطلب همه جانبه و اساسی.امیدواریم به گوش مسئولین و سایرین برسه و دلی دلسوز،گوشی شنوا و دستی توانا به عمل آید!!!

  2. Seven گفت:

    درود بر شما، نکات خوبی رو مطرح کردین، انشاالله با مدیریت صحیح و رفع ضعف های مدیریتی و فنی تیم پارس جم به روزهای خوب برگرده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *