آیا شورای دوره پنجم شهر جم، بازگشت به عقب می کند؟

آیا شورای دوره پنجم شهر جم، بازگشت به عقب می کند؟

ظاهرا طی هفته ها و یا چند ماه آینده شهردار جدید توسط اعضای شورای شهر جم انتخاب می شود و علمداری که مدتهاست صحبت از رفتن و بازنشستگی دارد جای خود را به دیگری خواهد داد.از هم اکنون انتخاب شهردار نقل محافل عمومی و خصوصی مردم است که ببینند چه کسی سکان هدایت و مدیریت شهر در حال توسعه جم را بر عهده می گیرد، شهردار بومی یا غیر بومی؟

 

انتخاب یک شهردار دارای شاخصه های فراوانی است، که با در نظر گرفتن بهترین شاخصه ها می توان سکان هدایت شهر را بر عهده او گذاشت. انتخاب یک شهردار بومی که آشنایی کامل به مسائل شهر از قبیل پیشینه و حال کنونی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و شکل و ساختار شهر دارد از اولویت و اهمیت زیادی برخوردار است.

تعلق خاطر و انگیزه بیشتر برای پیشرفت و تکامل شهر در کنار دیگر شاخصه ها چون جوان بودن و آرمان گرایی، داشتن ایده خلاقانه، تدبیر و همت و تخصص مهندسی یا مدیریتی تا حدود زیادی اولویت را برای انتخاب یک شهردار غیر بومی تنگ می کند. چه بسا انتخاب یک شخص غیر بومی باعث فرصت سوزی و اتلاف وقت آشنایی بر ساختار جغرافیایی فرهنگی و سایر شاخصه ها شود.
و صد البته چهره های جوان و آرمان‌گرا در جم کم نیستند که با ایده ها و شور خدمت آماده هدایت سکان شهرداری جم باشند.

جدا از اظهار نظر درباره علمداری و دوره حدودا پنج ساله فعالیت ایشان در شهر جم، حداقل با توجه به اعتماد به ایشان و فعالیت های شهرداری در این مدت می توان جو جامعه و حتی شهرداری را هنوز آماده حضور شهرداری بومی و توانمند دانست.

بدون شک انتخاب ایشان اولین گام در اعتماد به نیروهای بومی جهت شهردار شدن در شهرستان بود که اکنون بازگشت به گذشته و انتخاب غیربومی، شایسته محیط خوب علمی و سرمایه های شایسته شهرستان جم نمی باشد.

استفاده از مشاوران متخصص بومی و غیر بومی در حوزه های مختلف شهرداری در کنار شهردار و همراهی و اعتماد بیشتر به نیروهای تخصصی شهرداری، کار شهردار بومی را بسیار راحت خواهد کرد.

فضایی که بعد از سال ها اکنون در شهرستان شاهد آن هستیم، اعتماد گسترده به نیروهای جوان یا مجرب بومی است. شهردار را می توان نماد و اوج این اعتماد دانست. آیا شورای دوره پنجم شهر جم، بازگشت به عقب می کند؟ البته باید پذیرفت که کار شهردار بومی به هر حال در برابر توقعات مردمی بسیار سخت تر است و شاید باعث دلخوری های خاص و عوارض محدود جانبی باشد، اما این موارد کاملا طبیعی و در مسیر رشد و تعالی سرمایه های شهرستان قابل چشم پوشی است.نظرات

6 پاسخ به “آیا شورای دوره پنجم شهر جم، بازگشت به عقب می کند؟”

 1. هادي گفت:

  مهم كارهاي فراوان برزمين مانده شهر است نه اينكه شهردار متولد جم باشد يا نباشد نوع نگاه نويسنده بازگشت به بومي گرايي گذشته است .

 2. جم گفت:

  بایدی وجود ندارد همانطور که مهندس جمالی در توسعه شهر نقش پررنگ و ایده های خوبی داشتن. و البته میتوان جمی باشد که به دور از باندبازی و به دور از تخلفات باشد طمع تلخ اختلافات گذشته از مسیر فضای مجازی باعث شد اخلاقیات زیر پا گذاشته شود از طرف همه .

 3. بازيچه گفت:

  درود
  يادآوري خوبي است .
  شهردار غيربومي مدت ها مي بايست طفيل همراهان يك جانبه نگر باشد تا اووضاع و احوال دستش بيايد .
  يك شهردار بومي آگاه به كار و مدير با نگاه باز مي تواند درمان دردهاي درمان نشده مان باشد .
  آدم هاي موفقي داريم اگر خودتحريمي نكنيم .

 4. سارا گفت:

  درسته کارهای بر زمین مانده باید انجام بشه و اینکه واقعا کار کنند . نه اینکه واسه چند وقت بیان واسه کسب تجربه و بعدش برن. داشتن تخصص هم خیلی کمک کننده هست

 5. لحظه گفت:

  سلام روز بخیر
  هیچ فرقی ندارد که شهردار بومی باشد یا غیر بومی چرا که در هر حال فقط امکانات به شهرک ها داده می شود و فرقی به حال مردم بومی جم ندارد و این جای بسی تاسف دارد ……
  بیمارستان ، فرهنگ سرا ، سالن اجتماعات ، استخر ، سینما ، باشگاه ، زمین ورزشی ، سرویس ایاب ذهاب و همه و همه مختص از ما بهتران هست
  مردم بومی این دیار فقط باید حسرت داشته های آنها را داشته باشند …..

 6. 1235 گفت:

  شنیده ها حاکی از انتخاب ماندگار شهردار عسلویه بعنوان شهردار جدید یاد شده که اگر چنیین اتفاقی بیافتد شهرداری جم به روز سیاه خواهد نشست شوراهای گرامی با شناختی که از ماندگار دارم نه فقط شهر پیشرفت نمیکند بلکه شهرداری جم همانند شهرداری اهرم و شاید بدتر از آن تنزل پیدا میکند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *